7+1 szabály a kapcsolati játszmák elkerülésére

Kapcsolati játszmák játszmázás

A szerelem különleges érzés, és egy jó párkapcsolat építése hatalmas kihívásokkal jár, de mindannyian azt szeretnénk, hogy az életünk szereplőjével boldogan és harmóniában éljünk. Ahhoz, hogy egy kapcsolat erős és egészséges legyen, el kell kerülnünk néhány olyan játszmát, amelyek könnyen árnyékot vethetnek a kapcsolatunkra.

Így kerüld el a játszmázást

A 0. szabály: Tudd, hogy te kivagy, mit érsz, mik az erősségeid, félelmeid, merj önmagad lenni. Legyen egy pontos képed, hogy milyen kapcsolat az, amely a számodra valóban örömmel és boldogsággal teli. Amelyik nem ilyen, azt lehetőség szerint tedd a részedről megtehető legjobbá, de ha nem érzel együttműködést, vagy nagyon nagy az eltérés a kívánságaitok, és az elviselhetőség szerint, akkor bölcsebb ezt megbeszélni, és elengedni a társatok, mert lehet, hogy barátságnak remek lenne, de párkapcsolatnak nem az!

Első és talán a legfontosabb szabály: az őszinte kommunikáció! Kerüljük az érzéseink a vágyaink, kívánságaink elhallgatását. Azt hihetjük, hogy néhány dologtól jobb lesz a kapcsolat, ha nem mondjuk el, mert attól félünk megbántjuk a kedvesünket, vagy ciki lenne kimondani mit szeretnénk. Azonban a titkolózás és a hallgatás csak távolságot teremthet, és előbb-utóbb okoz és okozni is fog. Lehet a társad abban a tévhitben lesz veled, hogy nálad, benned minden rendben van, és így nem is tud fejlődni a kapcsolat. Ha sokáig hallgatsz előbb utóbb úgyis kifakad a seb, de akkor már rombol és zúzza a kapcsolatot. Ne várj idáig!

A második buktató: a másik kontrollálása. Egy kapcsolat két független egyén találkozásáról szól, és a kontroll alkalmazása csak frusztrációhoz vezet. Tudd az kontrollál, aki fél! Aki fél, az folyamatosan még valamilyen sebesülése okán menekül vagy rombol. Neki szüksége van a saját bizalmának a megteremtésére. Nem igazán alkalmas társnak! Mindenkinek szüksége van szabadságra és önrendelkezésre, és ha mindkét fél tiszteletben tartja egymás egyediségét, a kapcsolat erősebb lesz.

A harmadik csapda: a múltba való kapaszkodás. Mindannyian hordozunk magunkban múltbeli sebeket és sérelmeket, de ezeket fel kell dolgozni, még az új kapcsolatba lépés előtt! Fontos a múltat megérteni és feldolgozni, azt még jobb egyedül megtenni! Amikor már a megértésen, felismerésen túl vagyunk, akkor a jelenben élni és építkezni csúcs. Abban az esetben, ha felmerül hasonló eset, látod, hogy már nem dőlsz be ezeknek, és kívülről láthatod, hogy van új, más megoldásod! Nagyon felemelő tud lenni!

A negyedik buktató: az összehasonlítás más párokkal. Minden kapcsolat egyedi, és nem lehet két párkapcsolatot teljesen összehasonlítani. Minden párnak megvannak a maga erősségei és gyengeségei, és a másokkal való összehasonlítás csak felesleges feszültséget teremt. sosem látunk bele egy másik kapcsolatba, így csak a felületet láthatjuk, az meg bizony csalóka!

Az ötödik, de nem kevésbé fontos játszma, amit kerülni kell: az érzelmek eltitkolása. A vágyak, szükségletek és érzelmek kimondása kulcsfontosságú a kapcsolat építésében. Ha érzelmileg elzárkózunk, a kapcsolat hűvössé válhat, és a másik fél nehézségekbe ütközhet a megértésben. Talán ebben az esetben a legnagyobb gond, hogy a falak egy űrt képeznek közöttünk, és így ahhoz, hogy megérintsék a lelked te nem fogsz hozzájutni. Akármiről is van szó, a sebezhetőség ereje nagyon sok problémának vélt dolgot feloldott. Nagyon kevés ember bánt egy sebesültet. Aki ezt mégis megteszi, attól nagyon gyors ütemben el kell búcsúzni!

A Hatodik: Semmiképp ne akard a megmentőt alakítani egy kapcsolatban! Veszélyes és eredménytelen vállalkozás, akkor, ha a másik nem tudta még eljuttatni magát a saját gyógyulásának a folyamatában ide. Először neki kell akarni, és a felelősséget felvállalni önmagáért! Aztán már ha tesz is az önismerete fejlődéséért, akkor jöhet a te empatikus lényed segítő része! De csak ekkor! Inkább olyan közösségbe tartozz, ahol alapban olyan emberek vannak, akik elköteleződtek önmagukon való munka iránt!

A hetedik figyelmeztetés: tudd minden kapcsolat egyedi! Minden partner más színt hoz az életedbe, más energiákkal kapcsolódtok, hiszen egy más dallam van az ő lelkében. Az, hogy ez mennyire harmonikus a közös dalotok, az attól függ mennyit fejlődtél mennyi negatív emlék van a batyudban, és persze az övében. De ha minden partnerkapcsolatban ugyanaz a motívum ismétlődik, akkor nagyon légy rá tudatos, mert ott az biztos, hogy rólad szól! Azt te hozod magaddal minden kapcsolatba!

Az azonos az azonosat vonzza. Sajnos kapcsolatról kapcsolatra tanultam meg én is azt az alap törvény beismerését, hogy bár a társammal hadakoztam, „vele van a baj”, bennem eltemetve fel kellett ismernem ugyan azt a motívumot, amit magamban nem voltam képes elfogadni. A legjobb tanulság az a közmondásunk, hogy: „más szemében a szálkát, magáéban a gerendát sem”.

Így a legjobb tanácsom a társas kapcsolatok terén: magadat tanuld meg faragni, hogy egy műalkotás légy, mert ennek van egyedül értelme!

A másik javítása, igazából menekülés a saját problémáid megoldása elől, és erőszak, hiszen ő valószínűleg nem kért meg erre! A másik csak a te tükröződésed, és a fejlődésed motorja! Amit te szeretnél, az az elfogadás, hidd el, akit elfogadnak, könnyebben kapcsolódhat önmagának a nemszeretem részeihez is! Tiszteld szeresd, fogadd el a tanítást, így fejlődhetsz a leggyorsabban, és a legmélyebb formában. Amikor itt tartasz, akkor bárkivel képes leszel egy békés jó kapcsolatban élni, hiszen képes vagy magadat megmutatni, és a másikra is tisztán rálátni.

A párkapcsolat építése nem mindig könnyű, de ha elkerüljük ezeket a játszmákat, nyitott szívvel és elmével állunk bele a kapcsolatba, akkor a szeretetünk gyönyörű és tartós lesz. Legyen a párkapcsolatunk olyan kert, amelyet figyelemmel és nagy gondoskodással ápolunk, hogy mindkét fél számára virágzó boldogságot teremtsünk!

Picture of Fanó Magdolna

Fanó Magdolna

Hasonló cikkek

Értesülj első kézből!